Szkło hartowane – czym jest szkło, które wypiera inne, tradycyjne formy szklenia?

W ostatnich latach każdy słyszał o szkle hartowanym. Nie do końca wiemy z czego jest zrobione, jakie jest jego zastosowanie, ale we wszystkich większych realizacjach to właśnie szkło hartowane jest stosowane najpowszechniej. Czymże jest ten produkt?

Szkło hartowane – czym jest oraz jak wygląda jego obróbka?

                Jest to przykład szkła, które w pierwszej fazie jest podgrzewane do temperatury około 640 stopni Celsjusza. Kiedy produkt osiągnie taką temperaturę wówczas następuje gwałtowne schłodzenie szkła przy wykorzystaniu technologii sprzężonego powietrza. Co się dzieje wówczas z takim szkle? Pierwszym efektem jest wystąpienie skurczenia się szkła czyli unieruchomione zostają warstwy wierzchnie. Jest to istotne bowiem właśnie te warstwy wierzchnie odpowiedzialne są za powstawanie naprężeń rozciągających, a ściskających wewnątrz. W międzyczasie środkowa warstwa szkła zmniejsza swoją temperaturę stopniowo po podgrzaniu. Ostatnim z etapów jest ochłodzenie tafli szkła do temperatury jaka panuje w otoczeniu. Jak więc widać jest to proces długotrwały i wymagający zastosowania specjalnych środków technologicznych.

                Niezwykle istotne w przypadku tego materiału jest to, że szkło hartowane nie może być cięte po poddaniu go procesowi wspomnianego hartowania. Wszystkie czynności związane
 z kształtowaniem tafli szklanej muszą być wykonane przez hartowaniem. Niestety, w innym wypadku szkło hartowane ulegnie zniszczeniu i rozsypie się na stos drobnych elementów.

                Jest to produkt, który możemy dowolnie kształtować w odpowiedzi na nasze zapotrzebowanie czy zainteresowanie. Istnieje wiele realizacji, gdzie szkło hartowane występuje w postaci barwionej, jak również przykłady, gdzie ozdobiono ten produkt. Nie mniej jednak, warto podkreślić z całą dokładnością, że zawsze jest to wszystko wykonywane przed procesem obróbki termicznej – efekt hartowania szkła to zawsze proces końcowy i ostateczny jeśli chodzi o zachodzące modyfikację w materiale.

Gdzie znajduje zastosowanie szkło hartowane?

                Jednym z najpowszechniejszych przykładów zastosowania szkła hartowane są szyby samochodowe, które dbają o mniejsze urazy pasażerów pojazdu wskutek wystąpienia wypadku drogowego. Należy podkreślić, że na skutek działania tych procesów obróbki termicznej czyli hartowania taki materiał po przejściu całego procesu jest dużo bardziej wytrzymały na działanie czynników zewnętrznych. Obliczono, że jego wytrzymałość jest około 3 razy większa. Nie mniej jednak, nie tylko w samochodach znajdziemy taki rodzaj szkła. Coraz częściej wykonuje się z niego półki czy szklane regały. Kabiny prysznicowe również kształtowane są przy pomocy tego materiału czy też parawany na wannowe. Bardzo dużo szkła hartowanego możemy znaleźć w szklanych balustradach czy też w kształtowaniu fasad, zwłaszcza budynków użyteczności publicznej.

                Reasumując, szkło hartowane to materiał budowlany, który współcześnie w architekturze pełni bardzo ważną rolę. Została znaleziona odpowiedź na dawny problem związany
z niebezpieczeństwem jakie niosło za sobą rozbite szkło. Na szczęście dziś ten problem to już przeżytek i możemy w dowolny sposób kształtować przestrzeń naszych wnętrz i budynków. Niewątpliwie,
w dziedzinie architektury kluczowe jest bezpieczeństwo jej użytkowników. Szkło hartowane to materiał, który pozwala na swobodne kształtowanie nowych form architektonicznych z zapewnieniem ochrony dla przyszłych użytkowników.